Serbay Sigorta İstanbul - Gaziosmanpaşa Kurumsal Web Sayfası - Serbay Sigorta

Ferdi Kaza Sigortası

Ferdi Kaza Sigortası Nedir?

Güvenli bir yaşam sürmek kuşkusuz her bireyin hayalidir. Ancak hayat her zaman insanların karşısına güzel sürprizler çıkarmıyor. Eğer hayatın karşınıza çıkarabileceği kötü sürprizlere karşı da kendinizi güvencede hissetmek istiyorsanız bu durumda daha fazla zaman kaybetmemeli ve derhal ferdi kaza sigortası yaptırmalısınız. Böylece poliçenizin teminatlarından istifade edebilir, yaşamınız boyunca kendinizi çok daha fazla güvencede hissedebilirsiniz. Ülkemizde faaliyet gösteren sigorta firmalarından hemen hepsi, müşterilerine bu sigortayı da sunmaktadır. Ancak hangi sigorta firması ile anlaşacağınız da önemli olduğundan firma seçiminizi asla gelişigüzel bir bakış açısı ile yapmamalı, alternatif firmaları da belirli kıstaslar doğrultusunda değerlendirmelisiniz.

Yaşamı boyunca kendini daha güvende hissetmek isteyenlerin büyük bir bölümü ferdi kaza sigortası fiyatları gibi tek bir kıstas doğrultusunda tercih yapmaktadır. Prim oranlarının önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Fakat prim miktarlarına göre, en uygun fiyat teklifinde bulunan firmanın seçilmesi de büyük bir hata olacaktır. Farklı kıstasları göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapmalı ve buna göre tercihte bulunmalısınız. Örneğin poliçenizde yer alan bir risk gerçekleştiğinde tazminatın sigorta firması tarafından ne kadar süre sonra ödendiğine mutlaka dikkat etmelisiniz. Önemsiz gibi görünüyor olsa da bu husus büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle değerlendirme yaparken tazminat ödenme süresini de mutlaka göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Ülkemizde ferdikaza sigortası birkaç teminatı genellikle kapsamaktadır. Bu teminatlar aynı zamanda bireylerin ferdi kaza sigortası yaptırma nedenleri arasında da başı çekmektedir. Örneğin kaza sonucu vefat teminatı bu sigortanın yapılma nedenlerinden biridir. Sigortalı bireyin kendi iradesi dışında gerçekleşen bir kaza neticesinde sigortalı olan kişinin yaşamını kaybetmesi olasılığına karşı düzenlenmiş bir teminattır. Feri kaza sigortalarında bu teminatın bulunması genellikle herkes tarafından talep edilmektedir. Bu nedenle mühim teminatlar arasında yer almaktadır. Sigortalı bireyin vefat etmesi durumunda tazminat sigortalı kişinin birinci dereceden ailesine, yakınlarına ödenmektedir. Konuyla ilgili sigortalı birey bir isim bildirme şansına da sahiptir. Sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda tazminat daha önceden belirtilmiş olan isme de ödenebilmektedir.

Sıklıkla tercih edilmesi nedeniyle binlerce kişinin ferdi kaza sigortası teminatları arasında yer alması talebinde bulunduğu durumlardan biri de masrafların karşılanmasıdır. Sigortalı olan kişinin kendi iradesi dışında gerçekleşen bir kaza sonucunda tedavi masraflarının sigorta firması tarafından karşılanması talebi bu sigortanın yine sıklıkla yer verdiği teminatlar arasında yer almaktadır. Poliçenin başlangıç tarihinden itibaren geçerli olan ve poliçe süresi içerisinde gerçekleşmiş olan bir kaza olması şartı aranır. Kaza tarihinden itibaren bir yıl içerisinde oluşabilecek her türlü ilaç ihtiyacı masrafları, doktor ve tedavi masrafları, banyo, masaj ve radyografi masrafları bu teminat kapsamında bulunmaktadır. Ancak genellikle bu teminata hastanın farklı bir mekana nakledilmesi için ortaya çıkan masraflar dahil edilmez.

Böyle bir talebi olanlar sigorta firması ile bir görüşme yaparak bu masrafların da sigorta firması tarafından karşılanmasını da sağlayabilirler. Ancak elbette nakil masrafları talebi karşısında prim miktarı da biraz daha yükselecektir. Ancak söz konusu masrafların tümü firma tarafından karşılanmaz. Sigorta poliçesinde bir miktar belirtilmektedir ve bu masrafların poliçede yer alan azami miktarlar dahilinde bir bölümü sigorta firması tarafından karşılanmaktadır. Masrafların yüzde kaçının firmalar tarafından ödenebildiğini merak ediyorsanız sigorta poliçelerine yönünüzü çevirmelisiniz. Çünkü her poliçede farklı bir azami limit ya da asgari limit yer alabilmektedir. Dolayısıyla her birey için geçerli olan bir limitten söz etmek yanlış olacaktır.

Kaza neticesinde gerçekleşen daimi maluliyet durumunda da bir teminat söz konusu olabilmektedir. Bu teminat da kaza tarihinden itibaren iki yıl içerisinde kaza nedeniyle ortaya çıkmış olan bir maluliyet durumunu kapsamaktadır. Eğer ferdi kaza sigortanız varsa ve poliçenizde yazılı olan risklerden biri gerçekleşmiş ise sigorta firmanız ile görüşerek tazminat talebinde bulunmanız gerekmektedir. Bu durumda firmanız sizden bazı belgeler isteyecektir. Firma tarafından talebinizin işleme alınması için bu belgeleri eksiksiz ve hatasız bir şekilde firmanıza ulaştırmanız gereklidir. Hangi teminat kapsamında tazminat talebinde bulunduğunuza bağlı olarak sigorta şirketiniz tarafından sizden istenecek belgeler değişecektir. Örneğin hastane raporu, ilaç reçetesi, tedavi masrafları raporu gibi belgeleri mutlaka zamanında temin etmeli ve özenle muhafaza etmelisiniz.

İsteğe bağlı olarak gerçekleştirilen sigortalardan biri olan ferdi kaza sigortası hesaplama işlemlerinde teminat tutarları oldukça belirleyicidir. Sigortalı bireyin ne kadar prim ödeyeceği noktasında farklı hesaplama işlemleri de yapılıyor. Ancak teminat limitleri ve tutarları prim oranları üzerinde en etkili olan hususlardan biridir. Fiyat konusunda benzer rakamlar karşınıza çıkacaktır. Çünkü sigorta firmaları genlikle sundukları hizmetleri de ekleyerek çeşitli paketler hazırlar ve müşterilerine bu paketleri, fiyat teklifleri eşliğinde sunar. Müşteriler de kendilerine en uygun olan paketi tercih ederek ferdi kaza sigortası poliçelerinin kendileri için hazırlanması talebinde bulunmaktadır. Ancak her sigorta firmasının aynı rakamlar eşliğinde bir fiyat teklifi sunması mümkün olmaz. Çünkü firmalar farklı hizmetler eşliğinde sigorta işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu hizmetleri de prim oranlarının farklılaşmasını beraberinde getirmektedir.

Fiyatı etkileyen ikinci unsur ise ferdi kaza sigortası kapsamı olmaktadır. Tüm isteğe bağlı sigortalarda olduğu gibi ferdi kaza sigortasında da kapsam genişledikçe kişinin ödemesi gereken ücret artacaktır. Aynı şekilde kapsam daraldıkça ödenmesi gereken ücret de azalacaktır. Bu nedenle poliçenin kapsamına giren her maddenin primlere yansıdığını söylemek doğru olacaktır. Ancak en temel hali ile 3 riskin teminat olarak kapsam dahilinde bulunduğu da bilinmektedir. Bu üç teminattan ödün verilmemesi sigorta alanında uzmanlaşmış isimlerin öncelikli önerileri arasında yer almaktadır. Aksi halde sigortanın tam anlamıyla bir güvence sunmasından maalesef söz edilemez.

Sigorta son derece ciddiye alınması gereken konulardan biridir. Hangi konuda sigorta yaptıracak olursanız olun mutlaka öncesinde bir araştırma yapmalısınız. Hem hangi sigorta firması ile anlaşma yapacağınız hem de sigorta poliçenizin neleri kapsadığı konusunda sağlıklı bir tercih yapmanız gerekecektir. Bu sayede sigorta sahibi olmanızın vermiş olduğu güvenceyi tam anlamı ile hissedebilirsiniz. Sigorta ile ilgili Türkiye’de uzun süredir hizmet veren sigorta danışmanlığı hizmetleri de bulunmaktadır. Gayet cüzi oranda bir ödeme yaparak danışmanlık hizmetleri alabilir ve bu sayede sigorta poliçenizin tam anlamıyla sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir şekilde hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu noktada beklentilerin tam olarak karşılanması da mümkün olabilecektir.

Sigorta şirketleri genellikle isteğe bağlı sigortaları çeşitli alternatifleri olan paketler halinde sunmaktadır. Bu paketlerde farklı teminatlar bulunur ve dolayısıyla paketlerin fiyatları da farklıdır. İsteyen kendine en uygun olan paketi seçebilmektedir. Ancak bu paket şeklindeki poliçe kapsamlarının her birey için uygun olduğu elbette söylenemez. Hazırlanmış bir poliçenin kişinin istekleri doğrultusunda düzenlenmesi, yeni teminatların poliçeye eklenmesi ya da bazı teminatların poliçeden çıkarılması mümkün olabilmektedir. Bunun için sigorta firması ile yüz yüze bir görüşme yapmanızda da fayda olacaktır. Bunun yanı sıra firmadan ne gibi beklentilerinizin olduğu, sigortanızın neleri kapsadığı, nelerin kapsam dışında kaldığı gibi konularda da mutlaka detaylı bilgi edinmelisiniz. Aklınızdaki tüm soruları firmaya yöneltmeniz ve aldığınız yanıtlar doğrultusunda karar almanız önerimizdir.